Znečistenie vody plastmi
Detailný pohľad - oceán plastov
Veľkovýroba plastov ako zázračného materiálu, ktorý je ľahký, formovateľný, trvanlivý a pevný, bola zavedená približne v polovici minulého storočia. Odvtedy výroba plastov veľmi stúpla a spoločnosti priniesla mnoho výhod. Teraz, po 70 rokoch, sa ročne produkuje viac ako 300 miliónov ton plastov a my začíname chápať, aké je skutočné dedičstvo týchto výrobkov: nikdy úplne "nevymiznú" zo životného prostredia.
Mikroplasty a nanoplasty
.Aj keď vieme spočítať a do určitej miery aj pozbierať kusy odpadu z našich pláží, objavuje sa tu aj ďalšia časť problému znečistenia plastmi a toto znečistenie sa dá odstrániť ešte ťažšie.
Po určitom čase a po vystavení slnečnému svetlu sa plastový odpad rozpadáva na čoraz menšie kúsky. Mikroplasty a nanoplasty sú výsledkom takejto neustálej fragmentácie a v niektorých prípadoch sa tiež zámerne pridávajú do kozmetických alebo iných výrobkov, a tak sa prostredníctvom kanalizačného systému dostávajú priamo do vodných útvarov. Moderné čistiarne odpadových vôd dokážu filtrovať viac než 90 % takýchto častíc, to však neznamená, že prestanú existovať. Zvyšný kal sa často rozmetáva na pôdu. Aj tieto častice môžu v prípade prívalových povodní alebo prudkých zrážok skončiť vo vodných útvaroch.
Tieto najmenšie častice sú ťažko viditeľné voľným okom a ich vplyvy na prírodu a naše zdravie nie sú dostatočne vysvetlené. Ďalšie obavy vyvoláva skutočnosť, že mnohé plasty sú silným absorbentom priťahujúcim ďalšie kontaminanty, napríklad ťažké kovy, endokrinné disruptory a perzistentné organické znečisťujúce látky. Tieto látky môžu mať celý rad škodlivých účinkov na živočíchy a ľudí vrátane vrodených chýb, porúch kognitívneho vývoja, problémov s plodnosťou a rakoviny.
Ako sa uvádza v správe EEA Stav európskych moríen[iv], koncentrácie znečisťujúcich látok v kúskoch mikroplastov môžu byť niekoľkotisíckrát väčšie než v okolitej morskej vode a morský život môže byť vystavený škodlivým chemikáliám. Takto mikroplasty a chemické látky, ktoré sú na ne naviazané, nakoniec skončia aj na tanieroch ľudí a v ich tráviacej sústave.

Nový spôsob uvažovania v súvislosti s plastmi
Európska únia v snahe pomôcť pri riešení problému s plastmi začiatkom roku 2018 navrhla Európsku stratégiu pre plasty v obehovom hospodárstveen.[v] Stratégiou sa "zmení spôsob, akým sa výrobky v EÚ navrhujú, vyrábajú, používajú a recyklujú". Kľúčové iniciatívy stratégie zahŕňajú zvýšenie ziskovosti recyklácie a znižovanie množstva plastového odpadu, najmä z výrobkov na jedno použitie. Európska komisia požiadala tiež Európsku chemickú agentúru, aby preskúmala, či by sa mali obmedziť alebo zakázať mikroplasty, ktoré sa pridávajú do kozmetiky, telových šampónov a farieb, aby sa predišlo škodám na životnom prostredí. V rámci stratégie EÚ pre plasty Európska komisia navrhla tiež nové pravidláen[vi] zamerané na 10 najčastejšie sa vyskytujúcich plastových výrobkov na jedno použitie na plážach a v moriach Európy, ako aj na stratený a opustený rybársky výstroj.